Budujemy dom w kredycie!

Jak zbudować dom ze wsparciem finansowym banku? Dzisiaj w poradniku Multi Nieruchomości kilka słów na temat budowy domu ze środków pochodzących z kredytu.

 

Przysłowiowa klamka zapadła i podjąłeś decyzję o budowie domu. Oczyma wyobraźni widzisz siebie odpoczywającego w ogrodzie, urządzasz poszczególne pomieszczenia i snujesz plany na przyszłość. Nagle otwierasz oczy i uświadamiasz sobie, że nie masz wystarczających środków, a urzeczywistnienie Twoich marzeń wymaga podjęcia decyzji o kredycie.

 

Zacznijmy od działki

Bez działki żaden dom nigdy nie powstanie. Powinieneś zacząć od wyboru działki spełniającej Twoje oczekiwania. Wybierz jej lokalizację i wielkość. Pamiętaj, że wybór działki musi być przemyślany, ponieważ nie na każdej będziesz mógł wznieść swój wymarzony dom. Zadbaj o dokumenty: zapoznaj się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (znajdziesz go w urzędzie gminy), złóż wniosek o wydanie warunków zabudowy. Warto także sprawdzić plany dotyczące inwestycji w okolicy oraz czy działka jest już uzbrojona, czy może będzie trzeba doprowadzić do niej media. Zakup działki możesz sfinansować ze środków pochodzących z kredytu hipotecznego. Jako zabezpieczenie banki akceptują działki budowlane lub działki rolne o powierzchni do 0,3 ha. Jeżeli posiadasz działkę jej wartość może być wkładem własnym do kredytu na dom. Jeżeli posiadasz kredyt na działkę, możesz zawnioskować o dodatkowe środki na budowę domu. Jeżeli Twój bank nie będzie chciał podwyższyć Twojego kredytu, możesz rozważyć możliwość przeniesienia go do innego banku.

 

Projekt

Kolejnym krokiem do spełnienia marzenia o domu jest wybranie projektu, dostosowanego do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i warunków zabudowy. Możesz zlecić przygotowanie projektu indywidualnego, skrojonego dla Twoich potrzeb lub skorzystać z gotowej bazy projektów. To drugie rozwiązanie będzie zdecydowanie tańsze. Dla banku nie będzie miało znaczenia w jakiej technologii wybudujesz swój dom – czy będzie drewniany, z cegły lub innych materiałów. Najważniejsze w kontekście kredytu są powierzchnia całkowita i użytkowa. W oparciu o te dane bank wyliczy minimalną wartość budowanej nieruchomości. W zależności od banku minimalny koszt wybudowania 1 metra kwadratowego waha się w granicach 1800-2500 zł. Tak więc w zależności od banku koszt budowy domu o powierzchni 120 m2 może się wahać od 216 do 300 tys. zł. Różnica ta ma szczególne znaczenie w przypadku badania zdolności kredytowej klienta. Nie każdy bowiem będzie posiadał zdolność na wyższy kredyt.

 

Kosztorys i harmonogram budowy

Koszt budowy domu, który zostanie wyliczony przez bank nie jest równy kwocie kredytu, który chcemy zaciągnąć. Obliczoną kwotę należy pomniejszyć o wkład własny, czyli o środki, które zaangażujesz w budowę `z własnej kieszeni`. Bank wypłaci nam kredyt dopiero w momencie, kiedy zaangażujemy własne środki. Ponadto będziesz musiał przedstawić kosztorys oraz harmonogram budowy. Już na tym etapie powinniśmy zadbać o uzyskanie zgody na wszystkie przyłącza, a także uzyskać pozwolenie na budowę lub zgłosić zamiar rozpoczęcia budowy domu. Pamiętaj, że kwoty przyznanego kredytu nie otrzymasz w całości. Będzie on wypłacany w transzach, na podstawie fotoinspekcji i kosztorysu powykonawczego.

 

Skorzystaj z wiedzy eksperta

Jeżeli planujesz zakup działki lub budowę domu, nie wiesz od czego zacząć i potrzebujesz pomocy w załatwieniu formalności, skorzystaj z wiedzy i doświadczenia naszych Superagentów oraz Supereksperta kredytowego. Pomożemy Ci w spełnieniu Twoich marzeń. 

Zapraszamy do Multi Nieruchomości!