Dodatkowe koszty przy zakupie mieszkania

Zanim zdecydujesz się na zakup mieszkania, poznaj wszystkie koszty związane z jego zakupem. Sprawdź, w jakich przypadkach musisz zapłacić podatek PCC, a kiedy podatek VAT odprowadzi za ciebie deweloper. Poznaj też koszty dodatkowe związane m.in. z obsługą notarialną.


 

Własne mieszkanie to marzenie wielu z nas. Mimo iż koszt np. miesięcznej raty kredytowej często przewyższa koszt wynajmu, większość ludzi decyduje się na zakup lokali na własność. Poszukując idealnego mieszkania, porównując metraże i ceny, musisz uwzględnić także dodatkowe koszty. Zaliczają się do nich nie tylko podatki, ale też m.in. opłaty u notariusza.

 

Opodatkowanie mieszkania z rynku wtórnego

Mieszkania z rynku wtórnego zwykle są tańsze od tych kupowanych u dewelopera. Czasem udaje się znaleźć cenową perełkę w postaci np. lokalu bardzo zaniedbanego, do generalnego remontu, który można samodzielnie doprowadzić do idealnego stanu. Należy jednak pamiętać, iż zakup mieszkania z rynku wtórnego zawsze wiąże się z koniecznością zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Wynosi on 2% od wartości rynkowej zakupionego lokalu.

Podatek PCC odprowadza notariusz. W praktyce kwotę tę wylicza od ustalonej w akcie notarialnym ceny zakupu. Ale uwaga! Jeśli jest ona bardzo niska, urząd skarbowy może ją zakwestionować. W rezultacie sam ustali rynkową wartość nieruchomości i doliczy podatek wraz z odsetkami.

Aby uniknąć takiej sytuacji, w akcie notarialnym należy zamieścić uzasadnienie tak niskiej ceny nieruchomości. Notariusz może wpisać informację np. o bardzo złym stanie mieszkania czy lokalizacji tuż przy torach kolejowych.

 

Opodatkowanie mieszkania z rynku pierwotnego

Zakup mieszkania od dewelopera nie wymaga zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Wymaga za to zapłacenia podatku VAT – jednak jest on wliczony w cenę lokalu, nie stanowi więc `niespodzianki` już po zakupie.

Stawkę VAT ustala się w zależności od powierzchni nieruchomości. Dla mieszkań do 150 m2 wynosi 8%. Natomiast dla lokali o powierzchni większych niż 150m2 podatek VAT ustala się w stawce 23%. 

Zobowiązanym do złożenia odpowiedniej deklaracji oraz odprowadzenia podatku VAT do urzędu skarbowego jest w tym przypadku deweloper.

 

Inne wydatki związane z zakupem mieszkania

Niezależnie od tego, czy kupujemy mieszkanie z rynku wtórnego, czy pierwotnego, nie ominą nas koszty związane m.in. z usługą notariusza. To właśnie notariusz posiada uprawnienia do sporządzenia aktu nabycia nieruchomości.

Zasadniczo ceny usług kancelarii notarialnych zostały określone w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej. Należy jednak pamiętać, iż przepisy wyznaczają jedynie stawki maksymalne – ceny mogą się wahać w zależności chociażby od lokalizacji kancelarii czy doświadczenia notariusza.

Wysokość taksy notarialnej

Za sporządzenie aktu nabycia nieruchomości notariusz pobiera opłatę – taksę notarialną. Przywołane rozporządzenie szczegółowo określa wysokość taksy w zależności od kosztu zakupu nieruchomości. (Sprawdź nasze aktualne promocje)

Załóżmy jednak, że kupujesz mieszkanie w przedziale cenowym 60 000 – 1 000 000 zł. Dla takiego lokalu maksymalny koszt taksy notarialnej to 1010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60 000 zł. Czym droższe mieszkanie, tym więcej zapłacisz notariuszowi. Przy zakupie lokalu w przedziale cenowym 1 000 000 – 2 000 000 zł taksa wynosi 4770 zł + 0,2% od nadwyżki powyżej 1 000 000 zł.

Jeżeli zdecydujesz się na kupno mieszkania za 300 000 zł. W tym wypadku koszt taksy wyniesie 1010 zł + 960 zł (0,4% od 240 000 zł). Notariuszowi zapłacisz 1970 zł netto. Oczywiście jest to kwota maksymalna – wiele kancelarii notarialnych obniża ceny lub zgadza się na negocjowanie warunków współpracy.

Do ustalonej kwoty netto należy doliczyć podatek VAT, który w każdym przypadku wynosi 23%.

Założenie ksiąg wieczystych

Kolejny wydatek wiąże się z dokonaniem wpisu do księgi wieczystej.

Przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego za usługę taką zapłacisz notariuszowi 200 zł.

W przypadku nieruchomości z rynku pierwotnego koszt założenia księgi wieczystej wynosi 60 zł. Warto jednak pamiętać, iż założenie księgi wieczystej dla nowych lokali nie zawsze jest obowiązkowe.

 

Podatki w przypadku kredytu hipotecznego

Zdecydowana większość młodych osób poszukujących wymarzonego mieszkania nie ma na swoim koncie oszczędnościowym odłożonych 300 000 zł. Oczywiście muszą posiadać część tej kwoty (od 2017 r. minimalny wkład własny wynosi 20%), jednak w celu sfinansowania pozostałej części inwestycji decydują się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. W poszukiwaniu najbardziej atrakcyjnej oferty banków łatwo zapomnieć, iż zakup mieszkania na kredyt wiąże się z dodatkowym obowiązkiem podatkowym.

W momencie ustanawiania hipoteki pojawia się nowy podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Obowiązek jego zapłaty powstaje niezależnie od tego, czy kupujesz mieszkanie z rynku pierwotnego, czy wtórnego.

 Wysokość podatku PCC zależna jest od formy hipoteki. Przy hipotece zwykłej wynosi 0,01% - podatek wyliczany jest od kwoty hipoteki. Natomiast w przypadku hipoteki kaucyjnej opłata jest stała i wynosi 19 zł.

Przy zakupie mieszkania na kredyt konieczne jest złożenie w urzędzie skarbowym deklaracji PCC-3 i uiszczenie opłaty w terminie 14 dni od dnia kupna lokalu.

 

Oblicz koszty

Koncentrując się na porównywaniu cen, lokalizacji i metraży, łatwo zapomnieć o dodatkowych kosztach związanych z zakupem własnego mieszkania.

Zanim więc zaczniesz przeglądać ogłoszenia, usiądź i oblicz koszty. Czasem zakres cenowy poszukiwanych mieszkań trzeba zmniejszyć, by wystarczyło środków na wszystkie opłaty. Dobre planowanie pozwala uniknąć niespodzianek i problemów, z jakimi wiązałoby się np. wzięcie dodatkowego kredytu gotówkowego na pokrycie nieoczekiwanych kosztów.

 

Autorką artykułu jest Natalia Olszewska, redaktorka bloga finansowego iKalkulator.pl