Jak negocjować cenę?

Zakup mieszkania to jedna z ważniejszych życiowych decyzji i… inwestycji. Warto zatem starannie przygotować się do jej podjęcia, aby uzyskać dla siebie jak najlepsze warunki. Od nas dowiesz się, jak umiejętnie negocjować cenę nieruchomości, jak przygotować się do rozmowy i o czym pamiętać w jej trakcie.

 

 

Na dobry początek – pozytywne nastawienie

Przygotowując się do rozmowy, pamiętaj, że będziesz rozmawiać z człowiekiem, który chce szybko i z jak największą korzyścią dla siebie sprzedać swój dom bądź mieszkanie. Nieskuteczne będą zatem biznesowe mechanizmy i techniki. Korzystniejszą ofertę wynegocjujesz, gdy będziesz przyjaźnie nastawiony do sprzedającego, robiąc na nim dobre wrażenie. Choć brzmi banalnie, zapewniamy: to działa!

 

Porównaj oferty

Poznanie lokalnego rynku nieruchomości to często punkt wyjściowy wszelkich negocjacji. Portale ogłoszeniowe z nieruchomościami są doskonałym źródłem informacji o cenach. Najprawdopodobniej znajdziesz lokale o podobnej charakterystyce, w tej samej lokalizacji i być może – z oferowaną niższą ceną za metr kwadratowy. Dobrym posunięciem negocjacyjnym będzie wydrukowanie takich informacji i zaprezentowanie ich na spotkaniu ze sprzedającym. Warto też rozważyć rozmowę z potencjalnymi sąsiadami, poznać lokalną społeczność i okolicę.

 

Poznaj motywy sprzedaży

Nie bój się zadawać pytań otwartych: Co? Gdzie? Jak? Kiedy? Znajomość sytuacji drugiej strony jest niezwykle istotna. Postaraj się zaangażować w konwersację, na ile to tylko możliwe. Im większa wiedza na temat motywacji sprzedającego, tym większe możliwości negocjacji ceny. Dlaczego? Jeśli nieruchomość została wystawiona na sprzedaż, ponieważ sprzedający przeprowadza się, będzie to sygnał dla Ciebie, że zależy mu na jak najszybszym zawarciu transakcji. Można bowiem przypuszczać, iż nie będzie chciał ponosić kosztów utrzymania dwóch lokali. Podobnie jeśli buduje dom i, przykładowo, spłaca kredyt hipoteczny. Dzięki temu będziesz wiedzieć, że możesz sobie pozwolić na nieco bardziej stanowcze negocjacje.


Nasza oferta

Proponując cenę wyjściową, za jaką skłonni jesteśmy kupić sprzedawaną nieruchomość, złym posunięciem będzie podanie konkretnej kwoty. Podając zbyt niską cenę – możemy urazić sprzedającego i zniechęcić go do dalszych negocjacji. Bezpieczniejszym będzie podanie przedziału cenowego, gdyż da to nam większą elastyczność podczas negocjacji. Pamiętaj, że sprzedający najprawdopodobniej zna realia rynkowe i będzie wiedzieć, że podobnej nieruchomości nie kupisz za połowę proponowanej przez niego ceny.

 

Dodatkowe nakłady finansowe

W wielu aspektach życia, w tym zwłaszcza podczas negocjacji ceny nieruchomości, warto być odrobinę drobiazgowym. W tym przypadku należy przeanalizować, jakie dodatkowe nakłady finansowe będziesz musiał ponieść, aby móc zamieszkać w kupowanym przez Ciebie mieszkaniu czy domu. Oszacuj koszt niezbędnych remontów. Możesz nawet sporządzić listę, którą przekażesz sprzedającemu, z prośbą o ich wykonanie bądź obniżenie ceny na ich poczet. Nawet w najbardziej doskonałej i wymarzonej nieruchomości z pewnością znajdą się drobne niuanse, które będą wymagały poprawek.


Małe niedogodności

Obiekcje dotyczące kupowanego domu lub mieszkania muszą być rzeczywiste, a nie wyimaginowane i wyszukiwane na siłę. Warto jednak rozważyć, czy w przypadku mieszkania, klatka schodowa nie jest w złym stanie technicznym, a jeśli tak, to ustalić, kiedy planowany jest jej remont. Okna skierowane na północ, wysokie piętro bądź przeciwnie parter, a nawet brak miejsca parkingowego lub komórki lokatorskiej – to tylko kilka z aspektów, które dla każdego z nas mogą być ważne w innym stopniu, ale z pewnością mogą się przyczynić do obniżenia ceny.


Agent nieruchomości – partner w negocjacjach?

Zdecydowanie, tak! Jeśli korzystasz z usług biura nieruchomości, niezwykle pomocny w negocjacjach będzie agent nieruchomości, któremu możemy zlecić ich przeprowadzenie. Pośrednik nieruchomości zna rynek i możliwości obniżenia ceny ofertowej. Umiejętnie zadając pytania podczas spotkania ze sprzedającym, pracownik biura nieruchomości może zbudować autorytet profesjonalisty, a dzięki temu wzrośnie jego siła negocjacyjna. Z całą pewnością łatwiej będzie mu przekonać drugą stronę do swoich argumentów i w rezultacie przyspieszyć osiągnięcie porozumienia. Pamiętaj, że łączy Was w końcu wspólny cel!

 

Negocjacje to tylko droga do celu

Celem samym w sobie jest kupno nieruchomości – tej wymarzonej, spełniającej nasze wymagania i oczekiwania. Pamiętaj więc, by nie zatracić się w negocjacjach. To nie zawody, w których celem jest wygrana ze sprzedającym, lecz droga do osiągnięcia porozumienia. Negocjując cenę nieruchomości, często opieramy się jedynie na zdobytej wiedzy. Ważne, by wysłuchać sprzedawcy i spróbować go zrozumieć. Wówczas łatwiej będzie odnieść się do wzajemnych argumentów i znaleźć kompromis, który zadowoli obie strony.

 

Szukasz domu lub mieszkania? Pomożemy wynegocjować dobrą cenę! Sprawdź nasze oferty.