Jak wybrać dobrą ekipę remontową?

“Panie, zrobi się!" – słyszymy jakże często od ekipy remontowej. Czy to obietnica dobrze wykonanego remontu, czy jednak pięknej katastrofy? To pytanie, które trapi z pewnością wielu z nas. Dobra ekipa to taka, która pracuje solidnie, a na koniec zostawia nas z uprzątniętym mieszkaniem. Tylko gdzie taką znaleźć? Mamy dla Was kilka rad!

 

Na początek: popytajmy znajomych, zajrzyjmy do Internetu

Czasy się zmieniają, a poczta pantoflowa pozostaje ciągle niezawodna. Najlepiej o rekomendacje pytać znajomych, krewnych lub sąsiadów, do których mamy zaufanie. Idealnie, jeśli będziemy mogli zobaczyć efekty wykonanej pracy. Czy płytki lub panele są równo położone? Czy listwy starannie zamontowane? Czy nie ma nigdzie zacieków? To rzeczy, które można ocenić już na pierwszy rzut oka. W podjęciu decyzji pomocne też będą informacje na temat warsztatu pracy ekipy. Czy w miejscu pracy pozostawili porządek, czy dbali o powierzone im materiały? I co nie mniej ważne – czy byli punktualni i rozliczali się z budżetu? Te wszystkie drobiazgi składają się na całościową opinię. Pamiętaj jednak, że subiektywna opinia znajomych nie zawsze musi być wiarygodna. Dlatego zdobytą wiedzę warto dopełnić dodatkowymi rekomendacjami. Niektóre ekipy, szczególnie te dobre, posiadają referencje, którymi chętnie się chwalą. Jeśli jednak fachowcy na taką prośbę reagują nieprzychylnie, powinno to zapalić u nas “czerwoną lampkę".

Drugą możliwością jest poszukiwanie opinii w Internecie, chociażby na specjalistycznych forach budowlanych. Wpisanie frazy “ekipa remontowa Szczecin" w wyszukiwarkę również powinno dać wiele wyników i cennych spostrzeżeń osób, które remont mają już za sobą. Tą drogą będziemy mogli wyeliminować przynajmniej część nieuczciwych wykonawców. Z kolei naszą czujność powinny wzbudzić nadmiernie pochlebne wypowiedzi, szczególnie jeśli pisane są w podobnym stylu. Hasło “szybkie terminy" także powinno wydać się nam nieco podejrzane. Zazwyczaj oznacza to, że firma nie ma wielu zleceń i dużego doświadczenia. Na dobrą ekipę trzeba poczekać. Na pewno warto.

 

Ustalamy budżet

Uczciwy fachowiec z całą pewnością nie poda wyceny na podstawie krótkiej rozmowy telefonicznej lub maila. Do sporządzenia rzetelnego kosztorysu konieczna będzie jego osobista wizyta. Warto rozważyć spotkanie się z kilkoma ekipami. Nie tylko lepiej poznasz potencjalnych wykonawców, ale też zorientujesz się w stawkach, by ostatecznie móc wybrać najbardziej atrakcyjną ofertę. Jeżeli jednak któraś z wycen będzie odbiegać wygórowanymi cenami od pozostałych – zachowaj ostrożność, być może ktoś chce Cię “naciągnąć". Zasada ta działa oczywiście także w drugą stronę. Podejrzanie niska wycena może świadczyć o niewielkim doświadczeniu, co może też przekładać się na nie najlepszą jakość. Najlepiej zapytać wprost, z czego wynikają tak niskie ceny. Zdarza się, że niektóre ekipy remontowe, stale zamawiając materiały w sklepach budowlanych, mają dość spore rabaty.

 

Podpisujemy umowę

Pisemna umowa, z uwzględnieniem jak największej liczby szczegółów, jest zabezpieczeniem dla obu stron na wypadek ewentualnych niedociągnięć. Co powinna zawierać? Absolutnie niezbędne będzie wykazanie:

 

  • kosztorysu,
  • zakresu prac do wykonania,
  • terminu zakończenia prac,
  • sposobu oraz terminu zapłaty,
  • udzielanej gwarancji.

 

Warto też pamiętać o karach umownych za opóźnienia i ewentualne szkody. Takie zapisy w umowie zabezpieczą nas, gdy nasi fachowcy nie dotrzymają terminu lub pozostawią “niedoróbki". Niektórzy wykonawcy mają w zwyczaju unikać obowiązku koniecznych poprawek. W takiej sytuacji będziemy mogli przynajmniej potrącić część pieniędzy z wynagrodzenia i przeznaczyć je na zatrudnienie nowej ekipy, która podejmie się niezbędnych poprawek.

Ustalmy też, kto będzie kupować materiały i jakie. Jeśli będzie to odpowiedzialność po stronie ekipy, to będą musieli przekazywać wszelkie dowody zakupów i faktury, a także karty gwarancyjne, jeśli takie będą. W ten sposób będziemy wiedzieć, ile pieniędzy zostało wydane i na co. Oczywiście przekazujemy też ekipie pieniądze na kupno materiałów, ale nie zgadzamy się absolutnie na zaliczki przed rozpoczęciem prac. Taka prośba powinna wzbudzić naszą nieufność.

 

Kontrola zawsze wskazana

Nawet najlepiej skonstruowana umowa nie zastąpi naszych wizyt w remontowanym mieszkaniu. Najlepiej by były częste i skrupulatne. Nie bójmy się zwracać uwagi na wszelkie niedociągnięcia i oczekiwać wykonania poprawek. Przede wszystkim łatwiej będzie to wyegzekwować w trakcie wykonywania prac, niż po ich zakończeniu. Poza tym pamiętajmy: płacimy za dobrze wykonaną usługę, w której nie ma miejsca na fuszerkę. Wykazując zainteresowanie, pokażemy ekipie, że jesteśmy wymagającym klientem i będziemy oczekiwać wypełnienia postanowień umowy.

 

Podsumowując…

“Jakoś da się to zrobić", “Będzie Pan zadowolony", “Dogadamy się" – to komunikaty, które zawsze powinny wzbudzać naszą czujność. Im mniej niedomówień, przy zatrudnianiu ekipy remontowej, tym mniej ewentualnych niespodzianek na koniec. Warto poświęcić odrobinę czasu, by wybór był trafny, a cały remont przebiegł szybko i sprawnie.

 

Remont? A może całkiem nowe mieszkanie? Sprawdź nasze oferty!