Jak znaleźć najlepszego architekta wnętrz?

Oryginalność, indywidualność i przede wszystkim – dobrze zaplanowane wnętrze. Czy jesteśmy w stanie osiągnąć to własnym wysiłkiem? Możliwe, ale pewniejszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie architekta wnętrz. Tylko jak znaleźć tego najlepszego? Jeśli jesteście na etapie urządzania domu lub mieszkania, ten poradnik jest właśnie dla Was.


 

Autorska wizja połączona z naszymi wytycznymi – właśnie to jest nam w stanie zapewnić architekt wnętrz. Ten najlepszy, powinien przy tym nie zmarnować naszego czasu i pieniędzy. Na pytanie, jak znaleźć tego idealnego, nigdy nie będzie jednoznacznej odpowiedzi. Jak we wszystkim – możemy mieć szczęście, możemy mieć też odrobinę pecha. Warto jednak, przed wyborem, zwrócić szczególną uwagę na kilka czynników, które być może przybliżą nas do upragnionego, końcowego efektu.

 

Tylko gdzie szukać, by go znaleźć?

Opcji jest wiele. Renomowane czasopisma wnętrzarskie to skarbnica kontaktów do bez wątpienia jednych z najlepszych architektów wnętrz. Śledząc najnowsze publikacje, zdobędziesz namiary do wielu projektantów, trzeba jednak liczyć się z tym, że nie będą oni należeć do najtańszych. Nie mniej trudnym, a być może mniej kosztownym rozwiązaniem, będzie skorzystanie z pomocy Internetu. Blogi wnętrzarskie i strony www pracowni architektonicznych powinny pomóc wybrać Ci styl najodpowiedniejszy właśnie dla Ciebie. Pamiętaj, by dokładnie przejrzeć galerie zdjęć dokumentujących wcześniej zrealizowane projekty oraz poszukać opinii na forach internetowych. Najpewniejszym jednak sposobem będzie zebranie poleceń wśród znajomych. Architekt z polecenia będzie mieć zawsze przewagę nad innymi, bo będzie to rekomendacja od osoby, którą znamy i której ufamy, a przy tym jego dzieło będziemy mogli obejrzeć na “żywym organizmie`. To z pewnością zapewni nam spokojniejszy sen, przy realizacji naszego wnętrza. Dobrze, jeśli architekt posiada własną ekipę remontową bądź jest w stanie polecić Ci dobrego stolarza lub osobę od kładzenia tapet. To świadczy o jego kompetencji, doświadczeniu i znajomości lokalnego rynku. W takiej sytuacji, architekt wnętrz będzie gwarantem dobrej pracy ekipy remontowej.

 

A gdy już wybierzemy…

Na początku naszej współpracy z architektem powinniśmy jasno przedstawić nasze oczekiwania i potrzeby, aby końcowy efekt nie był dla nas rozczarowaniem. Następnym punktem będzie ustalenie granic budżetowych. Przed rozpoczęciem prac omówcie zakres obowiązków i czas trwania remontu. W tym momencie warto też umówić się, co do zaliczek, które będziesz wypłacał w trakcie wykonywania prac. Poproś również o dostarczanie na bieżąco rachunków za zakupione przedmioty.

 

Jak przebiega współpraca z architektem wnętrz i o co w tym właściwie chodzi?

Zaufanie – to słowo klucz, podstawa różnego rodzaju związków, relacji międzyludzkich, w tym też współpracy z projektantem. Bo praca z architektem wnętrz to taki swego rodzaju “związek`, który winien opierać się na zaufaniu. Nie oszukujmy się, na pewno pojawią się konflikty, nieporozumienia i drobne “zgrzyty`. Przy projektowaniu i remontowaniu własnych czterech kątów atmosfera zawsze pozostaje nerwowa. Chodzi w końcu o TWOJE mieszkanie lub dom. A to kwestia nie byle jaka. I po to właśnie, między innymi, potrzebny jest najlepszy architekt wnętrz. Bo ten idealny będzie potrafił wczuć się w sytuację swojego klienta, ograniczyć niepotrzebny stres, a przede wszystkim będziesz mieć pewność, że chce dobrze – zupełnie tak jak Ty. Do tego niezbędne jest zaufanie. Wielokrotnie będziesz musiał zaufać swojemu projektantowi, otworzyć się na nietypowe rozwiązania, zaakceptować odważne koncepcje. Wszystko po to, by uzyskać nietuzinkowy efekt końcowy. Przekonanie, że trafiło się na odpowiednią osobę, będzie do tego niezbędne.

 

Reasumując…

Aby wybrać odpowiedniego dla nas architekta wnętrz, warto zastosować się do powyższych zasad, nie zapominając jednak o jednej, bardzo ważnej kwestii. Rozmowa. To ona będzie kluczowa, gdyż tylko w ten sposób sprawdzicie, czy nadajecie na tych samych falach i czy Twoje oczekiwania są zrozumiałe i możliwe do zrealizowania. Przed podjęciem współpracy, wymieńcie się poglądami i upodobaniami. Dobra burza mózgów to podstawa.

 

Jeśli wybór architekta wnętrz to dla Ciebie jednak odległa kwestia i obecnie szukasz swoich wymarzonych, własnych czterech kątów, zapraszamy do zapoznania się z naszymi ofertami!