Jakie cechy powinien posiadać dobry agent nieruchomości?

Każdy pośrednik nieruchomości musi wyróżniać się przede wszystkim wiedzą i doświadczeniem. Ale czy ważne są także cechy charakteru? Czy istnieją predyspozycje, które powinny znaleźć się w wachlarzu umiejętności agenta? Sprawdźmy.

 

Według nowych przepisów, od 2014 roku, aby wykonywać zawód pośrednika, nie jest konieczne posiadanie licencji wykonywania zawodu. Teoretycznie, pośrednikiem może zatem zostać każdy. Dobrze jednak, jeśli wiedza, którą posiada agent nieruchomości jest poparta zdanym egzaminem państwowym oraz nadanym przez Ministra Infrastruktury numerem licencji zawodowej. To niepodważalny atut, a bycie licencjonowanym pośrednikiem oczywiście zobowiązuje. Jeśli chcesz być dobrym agentem, powinieneś nieustannie dokształcać się z branży nieruchomości oraz poszerzać wiedzę z dziedzin pokrewnych. Ponadto istnieje zbiór cech, często wrodzonych, czasem też nabytych, które wyróżniają dobrego pośrednika. Jakie to cechy?

 

Kultura osobista to podstawa

Praktycznie w każdym zawodzie. A może jednak agent nieruchomości powinien wyróżniać się szczególnym poziomem kultury osobistej? Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy musimy sprzedać nieruchomość, której współwłaściciele są ze sobą skłóceni. Rodzinne waśnie i nieporozumienia to wyzwania, przed którymi staje niekiedy pośrednik. Tak, wbrew pozorom, takie sytuacje zdarzają się nie tylko w filmach. Takt i umiejętność zachowania się w każdej sytuacji mogą się okazać bardzo pomocne. W końcu to od agenta będzie zależeć, jak pokieruje rozmowy, czy strony konfliktu dojdą do porozumienia i czy wspólny cel – czyli sprzedaż – zostanie osiągnięty. Kultura osobista bez wątpienia wpływa na wizerunek pośrednika i jego relacje z klientami.

 

Zorganizowanie, otwartość i komunikatywność? Jak najbardziej!

Dobry agent nieruchomości musi być dobrze zorganizowany. To fakt. Praca pośrednika znacznie różni się od pracy na etacie. Dyspozycyjność i elastyczność będą z pewnością bardzo pomocne. Liczne telefony i rozmowy? Możesz być pewien, że w tym zawodzie ich nie zabraknie. Najlepiej, jeśli lubisz po prostu rozmawiać z ludźmi. Pomoże Ci to w kontaktach z klientami i negocjacjach. Jeżeli potrafisz zwięźle przekazywać swoje myśli, będzie to dużym plusem. Pamiętaj: będąc agentem nieruchomości odpowiadasz za zbudowanie więzi z klientem, a ta winna być oparta przede wszystkim na zaufaniu.

 

Mile widziane: upór, odwaga, cierpliwość

Istnieje wiele czynników, które wpływają na powodzenie transakcji. Niestety, drugie tyle jest też w przypadku tych pogrążających. Na rynku nieruchomości bywa różnie, ale dopóki dopóty nasz obiekt jest ciągle w ofercie, nie można się poddawać. Jeśli uparcie dążysz do celu, masz już dodatkową cechę, która w tym zawodzie będzie działać na korzyść. Z uporem nierozłącznie wiążą się też odwaga i cierpliwość. W tej branży trzeba być gotowym na wszystko. Wymusza to na nas nieustannie zmieniający się rynek. Dlatego częstokroć sprzedaż należy planować odważnie, dobierając do tego odpowiednią strategię. Wszystko to sprowadza nas do kolejnej cechy: cierpliwości. Mimo wiedzy, doświadczenia i usilnych starań, niekiedy na efekty naszej pracy trzeba poczekać nieco dłużej, niż początkowo zakładaliśmy. Zachowanie zimnej krwi będzie wówczas mile widziane. Dystans, opanowanie i wewnętrzny spokój wpłynie korzystnie nie tylko na Ciebie i efekty Twojej pracy, lecz także, a może i przede wszystkim, Twojego klienta.

 

Obowiązkowo – jak w każdej pracy – sumienność i odpowiedzialność

To dwie cechy charakteru poszukiwane przez praktycznie każdego pracodawcę. W przypadku agenta nieruchomości są one jednak szczególnie pożądane. Wystarczy uświadomić sobie, że będąc pośrednikiem, zarządzamy często całym życiowym dobytkiem naszego klienta. Brzmi poważnie, prawda? Właśnie taką odpowiedzialność bierzemy na swoje barki. Każda sprzedaż musi być dobrze przemyślana i zaplanowana. W tym zawodzie nie ma miejsca na niedbalstwo. Agent nieruchomości stoi na straży każdej transakcji, przejmuje na siebie odpowiedzialność i ma za zadanie poprowadzić ją w taki sposób, aby nie popełnić żadnego błędu, którego mógłby się dopuścić właściciel nieruchomości, gdyby odpowiadał za to samodzielnie. Skrupulatność i nieustanna koncentracja będą zatem konieczne.

 

Czy warto zatem zostać pośrednikiem nieruchomości?

Cóż innego moglibyśmy powiedzieć? Oczywiście, że tak! Ogromna odpowiedzialność jest zazwyczaj wynagradzana dużą satysfakcją. Jeśli lubisz kontakt z ludźmi i wypełniasz powyższe cechy, kto wie, może drzemie w Tobie potencjał superagenta? Najważniejsze w końcu, by w swojej pracy czuć się dobrze i kochać to, co się robi. Tak jak my!


A po nasze oferty zapraszamy: tutaj!