Mieszkanie w kamienicy czy w bloku?

Urok starych kamieniczek kontra komfort bloków – to dylemat, przed którym częstokroć stają kupujący nowe mieszkanie czy też wynajmujący. Oba rozwiązania mają swoje liczne zalety i wady. Na co się zdecydować? Co wziąć pod uwagę? Podpowiadamy.

 

Drapacze chmur z wielkiej płyty, od lat 80. XX wieku, nieustannie cieszą się dużą popularnością. Szczególnie wśród osób ceniących sobie wygodne rozwiązania – centralne ogrzewanie, ciepła woda z sieci miejskiej czy kanalizacja. Okazałe kamienice natomiast, którym nieobcy jest powiew przeszłości, ciągle chwytają za serce i gromadzą spore grono miłośników.

 

Wnętrza z duszą czy proza życia?

Mieszkanie w kamienicy potrafi mieć niesamowity urok. Oryginalna stolarka okienna, drewniane podłogi czy zabytkowy piec kaflowy – bez wątpienia rozkochają w sobie wielbicieli klasyki. Bardzo często jednak te wszystkie elementy wymagają dość drogiej renowacji. Nasz budżet musi być wówczas gotowy na spore nadwyrężenie. Dla kontrastu – mieszkanie w bloku – z wielkiej płyty i z prostymi rozwiązaniami, za to w zgodzie z ergonomią. Nie ma tu miejsca na zabytkowe elementy i zachwyt nad upływem czasu. Zwrócić uwagę należy jednak na to, że coraz więcej bloków, tych z lat 80. i 90. minionego stulecia, zostało już odnowionych.

 

Kluczowy aspekt: lokalizacja

Kamienice zazwyczaj są usytuowane w centrum miasta. Ma to niewątpliwie dużo zalet. Być może będziemy mieć blisko do pracy, a do restauracji lub kina wybierzemy się na piechotę. Zazwyczaj – wszędzie jest blisko. Jak to jednak w życiu bywa, zawsze musi być też przysłowiowa “druga strona medalu`. Ruchliwa ulica pod oknem, brak miejsca do parkowania i placu zabaw dla najmłodszych. Na pewno te elementy warto rozważyć, nim zakupimy mieszkanie w kamienicy. W przypadku bloków natomiast, sprawa jest całkiem odmienna. Infrastruktura osiedlowa jest przeważnie dobrze zorganizowana. Zyskujemy zatem nie tylko ciszę i spokój, ale też prawie pewne miejsce parkingowe, plac zabaw czy boisko dla dzieci, a także sklepy osiedlowe w pobliżu.

 

A co z rozkładem mieszkania?

Mieszkanie w kamienicy zazwyczaj posiada dość dużą powierzchnię – pokoje są przestronne i wysokie (często nawet do 3 m wysokości!). Na większym metrażu wyeksponujemy meble, powiesimy duży żyrandol czy nawet zrobimy antresolę do spania lub pracy. Nie bez znaczenia jest też grubość ścian. W kamienicach nie musimy się martwić, że sobotnią imprezę będziemy musieli przeżywać razem z sąsiadami. Co prawda, grubsze mury dłużej się nagrzewają, ale dzięki temu w gorące lato zapewniają przyjemny chłód w mieszkaniu. W blokach natomiast mamy zwykle do czynienia z małym metrażem, który wiąże się z problemem aranżacji wnętrz. Ciężko tutaj o wygodne zaplanowanie powierzchni. Także akustyka mieszkań pozostawia wiele do życzenia. Musimy pogodzić się z myślą, że będziemy słyszeć, co robi nasz sąsiad – i niestety – z wzajemnością.

 

Koszty utrzymania

Jak wiele ludzi i ich mieszkań, tak też dużo opinii na temat kosztów utrzymania mieszkania w kamienicy i bloku. Zazwyczaj możemy usłyszeć, że utrzymanie mieszkania w kamienicy, szczególnie w okresie zimowym, jest niezwykle kosztowne. Nie jest to nieprawdą. W rzeczywistości jednak, koszty utrzymania w przypadku obu rozwiązań mogą być bardzo zbliżone, szczególnie jeśli kamienica jest podłączona do sieci ciepłowniczej. Samodzielne ogrzanie z kolei, mieszkania w kamienicy o sporym metrażu i dużej wysokości, może generować znaczne koszty.

 

Reasumując…

Wybierając mieszkanie marzeń, warto iść za głosem serca, ale dopuszczając też odrobinę głosu rozsądku. Koniecznym jest odpowiednie przeliczenie kosztów koniecznych remontów i utrzymania, a także rozważenie wszelkich “za` i “przeciw`.

 

Niezależnie, czy szukasz mieszkania w kamienicy, czy w bloku, jesteśmy gotowi, by Ci pomóc. Sprawdź nasze oferty!