Na co zwrócić uwagę wynajmując mieszkanie?

Stało się – znaleźliśmy interesujące nas mieszkanie, które chcemy wynająć. Jest przestronne, słoneczne, usytuowane blisko miejsca naszej pracy. Spełnienie marzeń. Na co jednak powinniśmy zwrócić uwagę? Jakie kwestie musimy ustalić z właścicielem mieszkania?

 

Dobra umowa, czyli jaka?

Podstawową kwestią będzie podpisanie umowy regulującej wszystko, co związane z najmem. Wzór umowy ściągnięty z Internetu bądź zapożyczony od wujka, który od kilku lat wynajmuje mieszkanie? To nie jest najlepszy pomysł. Każda umowa powinna być dostosowana do konkretnej sytuacji: opisywać stan faktyczny i uwzględniać specyfikę nieruchomości. Umowę warto też potwierdzić notarialnie, mimo że wiąże się to z dodatkowym kosztem. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej będzie nam egzekwować jej postanowienia.

Zdarza się niekiedy, że właściciel mieszkania wymaga wpłacenia zaliczki w zamian za rezerwację mieszkania. W żadnym wypadku nie należy dokonywać jakichkolwiek wpłat przed zobaczeniem mieszkania. Możemy nieprzyjemnie się zdziwić, a pieniądze mogą nigdy do nas nie wrócić. 

Umowa musi zawierać wysokość opłat z dokładną rozpiską za co płacimy i w jaki sposób: czy całą kwotę przekazujemy właścicielowi, czy też część opłat wykonujemy samodzielnie, np. czynsz bądź rachunki za media. Niezależnie, które rozwiązanie zostanie wybrane, należy opisać to szczegółowo w umowie najmu.

 

Okres wypowiedzenia – jeden z najważniejszych punktów umowy

W umowie najmu niezwykle ważnym elementem jest okres wypowiedzenia, który zagwarantuje, że z dnia na dzień nie znajdziemy się pod "gołym niebem". Przyjęło się, iż zazwyczaj są to dwa tygodnie lub miesiąc. Oczywiście okres wypowiedzenia będzie mógł też zostać skrócony, ale tylko za obopólną zgodą.

Uwaga! Wiążącym dla okresu wypowiedzenia są postanowienia Kodeksu cywilnego. Jeśli strony zastrzegą sobie “niekodeksowe" postanowienia, jedna ze stron umowy może mieć problem z ich egzekwowaniem.

 

Dodatkowe opłaty

Z najmem mieszkania mogą być także związane dodatkowe opłaty, a najpopularniejszą z nich jest oczywiście kaucja. Jest to jednorazowa, zwrotna opłata, najczęściej w wysokości miesięcznego czynszu. Zazwyczaj otrzymujemy ją z powrotem w momencie wyprowadzenia się z mieszkania, jednak dla własnego bezpieczeństwa należy ustalić warunki jej zwrotu i uwzględnić je w umowie.

Uwaga! Przed rozpoczęciem najmu należy koniecznie spisać: liczniki wody, prądu, podzielników ogrzewania, gazu. Najlepiej zrobić ich zdjęcia, tak żeby stanowiły załącznik do protokołu przekazania. Będzie to istotne przy rozliczeniu mediów. 

 

Przekazanie kluczy

Najprawdopodobniej wraz z przekazaniem kluczy do mieszkania zostanie podpisany tzw. protokół zdawczo-odbiorczy, w którym zawarte będą wszystkie przedmioty (w szczególności meble, sprzęt AGD i RTV) znajdujące się w mieszkaniu oraz uwzględniony zostanie stan podłóg i ścian. Dokument ten pozwoli nam w przyszłości uniknąć niepotrzebnych sporów. Będziemy mogli spać spokojnie, że nie zostaniemy pociągnięci do odpowiedzialności finansowej za uszkodzenia, których nie spowodowaliśmy.

Uwaga! Należy wykonać szczegółową dokumentację fotograficzną, która pokazuje stan lokalu, przede wszystkim ewentualne usterki.

 

Jako alternatywa – najem okazjonalny

Najem okazjonalny to szczególny typ najmu nieruchomości przeznaczonej do mieszkania. Umowa w tym przypadku jest zwykłą umową najmu, z jedną jednak zaletą dla właściciela – umożliwia szybką egzekucję komorniczą, opróżnienie lokalu i w efekcie usunięcie nieuczciwego najemcy.

Uwaga! Z tego rodzaju umowy mogą skorzystać właściciele lokali służących zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych. Właściciel musi być osobą fizyczną i nie może prowadzić działalności gospodarczej w zakresie wynajmu mieszkań, a sama umowa może być zawarta na czas określony, nie dłuższy niż 10 lat.

Aby skutecznie zawrzeć umowę najmu okazjonalnego, najemca jest zobowiązany:

  • dostarczyć oświadczenie w formie aktu notarialnego, w którym dobrowolnie     poddaje się egzekucji, zobowiązując się jednocześnie do opróżnienia i wydania lokalu w terminie wskazanym w żądaniu egzekucyjnym,
  • wskazać mieszkanie, w którym będzie mógł zamieszkać po wykonaniu egzekucji obowiązku opróżnienia i opuszczenia lokalu,
  • przedstawić oświadczenie osoby trzeciej, która jest właścicielem bądź posiada tytuł prawny do tego mieszkania, w którym wyrazi zgodę na zamieszkanie najemcy.

Natomiast na wynajmującym lokal ciąży obowiązek zgłoszenia do urzędu skarbowego (właściwego dla miejsca zamieszkania właściciela) faktu zawarcia umowy najmu okazjonalnego w okresie 14 dni od daty rozpoczęcia najmu.

 

Mamy nadzieję, że nasze porady przeprowadzą Cię bezpiecznie przez cały proces wynajmu mieszkania, pomogą zadbać o ochronę własnych praw i uniknąć problemów w przyszłości.

 

Szukasz mieszkania na wynajem? Sprawdź nasze oferty!