Pierwsze mieszkanie - jak krok po kroku urządzić łazienkę

Pierwsze mieszkanie – niezależnie czy zakupione w stanie deweloperskim, czy na rynku wtórnym – wymaga wkładu pracy i przemyślanego wystroju. Szczególnie w kwestii łazienki. Urządzenie tej idealnej nie jest ani łatwe, ani tanie. Jak krok po kroku zaaranżować łazienkę?

Wybierając pierwsze mieszkanie, warto przyjrzeć się ofertom od deweloperów. Mieszkanie z rynku pierwotnego daje ogromne możliwości i łatwiej dopasować je do własnych upodobań. Szczególnie, że wiele zmian możemy wprowadzić do projektu jeszcze na etapie inwestycji.

Zaczynamy od projektu łazienki

Aby zacząć prace remontowe w łazience, potrzebujemy dokładnego projektu pomieszczenia. W tym celu musimy zmierzyć wnętrze. Pozwoli nam to uniknąć późniejszych, ewentualnych niespodzianek oraz wyliczyć odpowiednią ilość potrzebnego materiału np. kafli.

Na projekcie powinna znaleźć się szczegółowa informacja o tym, gdzie stanie wyposażenie łazienkowe (m.in. umywalka, wanna, kabina, miska WC, grzejnik, pralka). Warto od razu zdecydować, jakie modele bidetu i miski WC wybieramy – wolnostojące czy podtynkowe. Bowiem każde z nich zajmuje inną przestrzeń.

Na etapie planowania łazienki i jej projektu istotny jest również aspekt rozmieszczenia hydrauliki oraz elektryki, w tym gniazd sieciowych. Ich ilość musi być wystarczająco duża, by móc podłączyć niezbędne urządzenia do prądu, w tym oświetlenie. Ważne jest również odpowiednie doprowadzenie gazu, jeśli w łazience ma znajdować się gazowy podgrzewacz wody.

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy damy radę sami przygotować odpowiedni projekt łazienki, poprośmy o pomoc architekta. Wielu z nich współpracuje z ekipami remontowo–budowlanymi, więc jeśli zdecydujemy się na pełną współpracę obejmującą projekt oraz wykonanie, nie będziemy musieli sami szukać fachowców. Architekt pomoże nam również dobrać odpowiednie wyposażenie często na atrakcyjnych warunkach cenowych.

Jak rozmieścić ceramikę?

●     Niezależnie od modelu wanny, powinniśmy starać się zachować przed nią wolną przestrzeń o wymiarach 100-120 x 70-100 cm.

●     Umywalkę umieszczamy na wysokości 80-85 cm i 30 cm od prostopadłej ściany. Przed nią zachowajmy wolną przestrzeń o wymiarach 100 x 70 cm.

●     Kabinę prysznicową najlepiej umieścić w takim miejscu, by nie kolidowała z drzwiami do łazienki. Aby zachować pełną funkcjonalność kabiny prysznicowej, pozostawmy przed nią wolny prostokąt o wymiarach 80-100 x 90-110 cm.

●     Miskę WC montujemy 20 cm od prostopadłej ściany, pozostawiając przed nią prostokąt o wymiarach 80 x 60-80 cm.

●     Z kolei bidet umieszczamy w odległości 30 cm od prostopadłej ściany, pozostawiając przed nim prostokąt o bokach 100 x 70 cm.

 

Prace instalatorskie, wykończeniowe oraz biały montaż

To wymagający i czasochłonny etap prac, który niejednego wyprowadza z równowagi. Zaczynamy od prac hydraulicznych i elektrycznych. Warto zaangażować do nich sprawdzonych fachowców, ponieważ uszczerbki na tym etapie mogą nas wiele kosztować w przyszłości.

Pamiętajmy że oświetlenie stanowi niemalże biżuterię pomieszczenia, która kreuje całą przestrzeń. W łazience powinno znajdować się oświetlenie główne oraz oświetlenie dodatkowe np. kinkiety przy lustrze.

Kiedy hydraulik i elektryk zakończą swoje prace, do akcji wkracza glazurnik. Co do samych kafli, przemyślmy dokładnie ich stylistykę oraz kolorystykę, zwłaszcza że chodzi przecież o łazienkę w nowym mieszkaniu.

Oczywiście czasami warto pójść na kompromis i nawet jeśli nie do końca lubimy jasne kolory, to jednak właśnie na nie postawić. Szczególnie, jeśli łazienka jest mała. W takim przypadku białe czy beżowe kafle optycznie powiększą wnętrze, nadając mu szlachetności i ciepła. Kolorowe dodatki zawsze możemy przemycić w formie akcesoriów łazienkowych. W większych łazienkach możemy bardziej zaszaleć i postawić na bardziej wzorzyste i kolorowe płytki.

Po przygotowaniu aranżacyjnego podłoża (hydrauliki, elektryki i płytek), przystępujemy do białego montażu. Na tym etapie prac podłączamy wszystkie niezbędne urządzenia łazienkowe oraz armaturę, a także ustawiamy meble. To również czas na podłączenie grzejnika. Do łazienki najlepiej wybrać model drabinkowy, który jest elegancki i praktyczny – nie zajmuje wiele miejsca i służy jako suszarka do prania.

 

Ostatni etap aranżacji łazienki – dodatki i akcesoria

Ostatni krok w urządzaniu łazienki jest najprzyjemniejszy. Wystarczy dopasować do stylu wnętrza akcesoria łazienkowe i dekoracje. Przykładowo, wisienką na torcie w łazience o stylu miejskim może być efektowna grafika na ścianie. Łazienkę w stylu glamour upiększy błyszcząca mydelniczka i dozownik do mydła z efektem pokruszonego szkła.

 

Autorką wpisu gościnnego jest Agnieszka Możejko, redaktorka bloga Łazienka Plus.