Sprzedaż mieszkania a podatek dochodowy

Sprzedałeś mieszkanie i zastanawiasz się co dalej? Czy musisz rozliczyć się z fiskusem? W jaki sposób to zrobić? Sprzedając nieruchomość nie zawsze jesteś zobowiązany zapłacić podatek. Wszystko zależy od kilku czynników. Zapoznaj się z naszym krótkim poradnikiem.

 
Sprzedaż przed upływem 5 lat
Zgodnie z artykułem 10. ust. 1 pkt. 8 podatek dochodowy od osób fizycznych będziesz zobowiązany zapłacić wyłącznie wtedy,
gdy uzyskanie przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości miało miejsce przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym podatnik kupił lub wybudował nieruchomość.
 
W tym przypadku sprzedaż opodatkowana jest stawką w wysokości 19%. W praktyce podatek w takiej wysokości jest odprowadzany od dochodu ze sprzedaży. Oznacza to, że przychód pomniejsza się o koszty jego uzyskania i wszystkie wydatki, które zwiększyły jego wartość, np. prowizja pośrednika czy koszty notarialne, a nawet remont, jeśli został wykonany na potrzeby sprzedaży mieszkania.
 
Podatek od uzyskanego dochodu wykazuje się w zeznaiu PIT-39. Jest on płatny do dnia 30 kwietnia roku następnego po roku, w którym dokonano zbycia nieruchomości.
 
Ulga mieszkaniowa według przepisów

Zgodnie z artykułem 21 ust.1 pkt. 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odpłatne zbycie nieruchomości jest wolne od podatku po spełnieniu określonych warunków:

  • Przychód uzyskany ze zbycia musi być przeznaczony na własne cele mieszkaniowe, czyli np. na zakup nowego mieszkania.
  • Pomiędzy transakcjami nie może upłynąć więcej niż dwa lata, licząc od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła pierwsza z nich.

W przepisie tym określono także wysokość ulgi, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

Pod pojęciem wydatków na własne cele mieszkaniowe rozumie się:

  • Wydatki związane z nabyciem budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku. Ponadto poniesione na nabycie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem.
  • Wydatki związane z nabyciem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.
  • Wydatki na nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie, prawa użytkowania wieczystego takiego gruntu lub udziału w takim prawie, w tym również z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, oraz nabycie innego gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, jeżeli w określonym okresie, grunt ten zmieni przeznaczenie na grunt pod budowę budynku mieszkalnego.
  • Wydatki na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego,
  • Wydatki na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego.

Wydatkami, które uprawniają do ulgi są również wydatki poniesione na spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości, na cele wymienione powyżej. Zwolnienie dotyczy także wydatków na spłatę kredytu refinansowego zaciągniętego na spłatę kredytu mieszkaniowego.

Jeżeli w złożonym zeznaniu podatkowym zostaną wykazane dochody zwolnione z opodatkowania, a nie zostały wypełnione warunki zwolnienia określone w ustawie, np. środki  zostały przeznaczone na cele inne niż mieszkaniowe, wówczas należy złożyć korektę tego zeznania i zapłacić podatek PIT wraz z odsetkami za zwłokę.

Podsumowując, sprzedaż nieruchomości jest opodatkowana stawką w wysokości 19%. Aby uniknąć konieczności płacenia podatku, środki uzyskane ze sprzedaży mieszkania muszą być przeznaczone na własne cele mieszkaniowe.

 

Przymierzasz się do sprzedaży swojego domu lub mieszkania? Sprawdź, jakie to proste!