Wycena domu lub mieszkania – jak ją zrobić?

Chcesz sprzedać dom lub mieszkanie, ale nie wiesz, jaka jest ich wartość? A może potrzebujesz wycenić nieruchomość odziedziczoną w spadku, żeby zapłacić podatek? Podpowiadamy, jak się za to zabrać.

 

Wszystko zależy od tego, do czego wycena będzie Ci potrzebna. Jeśli potrzebujesz wyceny do sprzedaży nieruchomości, możesz wykonać ją samodzielnie bądź skorzystać z pomocy biura nieruchomości. Czasem jednak wycena musi posiadać moc prawną, wówczas konieczne będzie wykonanie jej przez rzeczoznawcę majątkowego. Zatem jak się za to wszystko zabrać? Czy jest to faktycznie tak trudne? Sprawdźmy.

 

Odważnie i dzielnie: samodzielnie!

Wyceny naszego domu lub mieszkania możemy dokonać samodzielnie. Najprościej będzie rozpocząć od przejrzenia portali ogłoszeniowych, na których znajdziemy setki ofert nieruchomości na sprzedaż. Z pewnością wśród nich będą także podobne do naszej. Należy wziąć wówczas pod uwagę: metraż, stan obiektu, lokalizację i wiele innych czynników. Warto jednak pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy: prezentowana w ogłoszeniach cena to cena wyjściowa, od której rozpoczynają się wszelkie negocjacje. Jest ona zwyczajnie sporo zawyżona. Gdy dokonujemy wyceny samodzielnie, trzeba wziąć również pod uwagę wszelkie remonty, które były przeprowadzane w nieruchomości. W końcu podnoszą one jej wartość. To bardzo ważny element wyceny. Można pokusić się też o sprawdzenie ofert deweloperów w najbliższej okolicy. Oczywiście ceny mieszkań/domów nowych różnią się od tych już starszych, ale uwzględniając różnice, można oszacować orientacyjną wartość nieruchomości. Niemniej jednak należy pamiętać, że samodzielnie wykonana wycena zazwyczaj nie jest prawdziwą wartością lokalu, lecz zwykle mocno zawyżoną. Do weryfikacji oczekiwań finansowych sprzedającego dochodzi w momencie, gdy znajdzie się klient gotowy kupić nieruchomość, korzystając z kredytu hipotecznego.

 

Pomoc pośrednika mile widziana

Dużo bardziej wiarygodnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy pośrednika, który dokona precyzyjnej wyceny naszego obiektu. Agent nieruchomości jest doskonale zorientowany w aktualnych trendach, zna lokalny rynek, a także posiada wiedzę i warsztat z zakresu profesjonalnych metod wyceny. Ponadto pośrednik ma ciągły kontakt z osobami, które kupują domy lub mieszkania, tym samym dobrze zdaje sobie sprawę z potrzeb naszej grupy docelowej. Bez problemu porówna też nasz obiekt z podobnymi ofertami, a także określi wartość części składowych. Z pewnością wszystkie te aspekty weźmie pod uwagę podczas wyceniania naszej nieruchomości. W końcu to specjalista w swojej dziedzinie. Musimy pamiętać, że rola agenta nieruchomości nie ogranicza się jedynie do sprzedaży obiektu, lecz zaczyna się dużo wcześniej – właśnie od ustalenia ceny ofertowej i zaplanowania całej strategii sprzedaży. W ten sposób będziemy mieć pewność, że wycena jest jak najbardziej zbliżona do rzeczywistej wartości naszej nieruchomości.

 

A kiedy do rzeczoznawcy?

Sprawy spadkowe, cele bankowe (np. kredyt hipoteczny), dokumenty dla urzędu skarbowego bądź dla sądu, w związku z podziałem majątku, przeprowadzanym podczas rozwodu. To sytuacje życiowe i okoliczności, które wymagają od nas wykonania wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę. W ten sposób dokonywana wycena jest już bardzo sformalizowana, a procedury jej przeprowadzenia są ściśle określone. Tak sporządzony dokument urzędowy nosi nazwę operatu szacunkowego i posiada wartość prawną.

 

Jak zatem zrobić wycenę?

Jeśli potrzebujemy dokumentu urzędowego – nie mamy innego wyboru – jesteśmy zmuszeni skorzystać z usług rzeczoznawcy majątkowego. Gdy zaś chcemy sprzedać dom lub mieszkanie, zdecydowanie lepiej będzie sięgnąć po pomoc biura nieruchomości. Właściwa wycena, dokonana przez pośrednika, da nam pewność, że wartość naszego obiektu nie została ani zaniżona – co byłoby dla nas wyjątkowo niekorzystne, ani też zawyżona – dzięki czemu szybciej znajdzie się potencjalny kupiec.

 

Chcesz sprzedać dom lub mieszkanie? Pomożemy! Przeprowadzimy Cię bezpiecznie przez cały proces – od wyceny po sprzedaż. Sprawdź, jak to zrobić!