Wynajem mieszkania studentom - porady dla właścicieli!

Legendarne imprezy studenckie, problemy z niepłaceniem czynszu i zniszczone mienie – to częstokroć stereotypowe wyobrażenia na myśl o wynajmie mieszkania studentom. Jednak czy naprawdę jest się czego obawiać? Podpowiadamy, jak korzystnie ustalić warunki współpracy i nie narazić się na straty finansowe.

 

Wynajem mieszkania studentom to często najszybszy sposób znalezienia najemcy. Jeśli dysponujemy lokalem w pobliżu uczelni wyższej, usytuowanym w dobrym punkcie komunikacyjnym, na pewno zainteresujemy taką ofertą studentów. Coraz częściej też możemy znaleźć najemców nie tylko na czas nauki, czyli okres 10 miesięcy, ale nawet na cały rok. Studenci bowiem podejmują dodatkowe prace lub staże w swoim uczelnianym mieście. To daje gwarancję ciągłości wynajmu, nawet w okresie wakacyjnym. Warto też, aby nasza współpraca układała się jak najlepiej, gdyż w ten sposób możemy zyskać najemcę nawet na kilka lat. Z tych właśnie powodów, najlepiej wyzbyć się uprzedzeń. Jeśli tylko dobrze przygotujemy się do wynajmu mieszkania studentowi, na pewno na tym nie stracimy.

 

Gdzie szukać potencjalnego najemcy-studenta?

Rozwój technologii, jak i rynku nieruchomości, jest bardzo korzystny dla współczesnych właścicieli mieszkań. Nie muszą już odwiedzać akademików czy uczelni, aby mozolnie rozwieszać ogłoszenia. Gdzie więc najlepiej się ogłaszać? Oprócz portali ogłoszeniowych, można opublikować ofertę na portalach dla studentów lub grupach na Facebooku. Warto też rozważyć współpracę z biurem nieruchomości. Obecnie coraz więcej osób, w tym także studentów, szuka mieszkań na wynajem właśnie z pomocą agentów. Jako wynajmujący będziesz czuć się bezpieczniej, jeśli nad całym procesem będzie czuwać profesjonalista, który przygotuje umowę bezpieczną zarówno dla Ciebie, jak i dla najemcy. Niektórzy właściciele decydują się nawet na wynajęcie swojego mieszkania agencji nieruchomości, podpisując umowę z góry, przykładowo na 5 lat. W ten sposób biuro nieruchomości zarabia na podnajmie, ale w zamian opiekuje się mieszkaniem i to na nim spoczywa cała odpowiedzialność. Właściciel mieszkania może więc spać spokojnie. Jest to coraz popularniejsze rozwiązanie, a w przypadku wynajmu mieszkania dla studentów – bardzo wygodne i bezpieczne (Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat tego rozwiązania, porozmawiaj z naszym ekspertem).

 

Podpisujemy umowę

Jak już wspomnieliśmy, dobrze, żeby nad umową czuwał doświadczony pośrednik, który zadba o wszelkie zapisy. Te najważniejsze powinny dotyczyć, między innymi: dotrzymywania terminów zapłaty za wynajem; opłacania rachunków za media; kwestii związanych z paleniem bądź przebywaniem zwierząt w mieszkaniu; a także dbania o dobry stan lokalu. Oczywiście to tylko kilka drobnych przykładów. Istotnych regulacji jest o wiele, wiele więcej. Jeśli wynajmujesz mieszkanie studentowi pierwszych lat, warto podpisać umowę z jego rodzicami. W ten sposób będziesz spokojniejszy o wszelkie opłaty. Będziesz mieć też pewność, że ewentualne straty i zniszczenia zostaną pokryte. Nie można też zapomnieć o protokole zdawczo-odbiorczym, w którym spisuje się wyposażenie mieszkania oraz stan liczników. Na samym początku przedstaw też koszty zużycia mediów oraz w jaki sposób powinny być regulowane rachunki. Takie rzeczy najlepiej omawiać już na pierwszym spotkaniu.

 

Ubezpiecz mieszkanie

Jeśli należysz do osób, które wyjątkowo bardzo martwią się o zniszczenie mieszkania, zwłaszcza przez studentów, rozważ opcję ubezpieczenia. W ten sposób będziesz mógł pokryć koszty ewentualnego remontu, na wypadek zniszczeń w lokalu. Życie jest nieprzewidywalne i nawet posiadając rzetelnego najemcę, mogą zdarzyć się nieprzewidziane wypadki losowe. Z uwagi na to, zawsze warto posiadać dodatkowe zabezpieczenie.

 

Przedstaw swoje oczekiwania

Młodość rządzi się swoimi prawami. Ta stara prawda częstokroć ma pokrycie w rzeczywistości. Jeśli wiesz więc, że sąsiedzi nie lubią hałasu, nie zaakceptują głośnych imprez – poinformuj o tym, już przy pierwszej rozmowie, potencjalnego najemcę. To samo dotyczy zakazu palenia bądź posiadania zwierząt. Jako właściciel mieszkania masz prawo mieć swoje oczekiwania, co do sposobu użytkowania lokalu. Szczera rozmowa może pomóc uniknąć w przyszłości nieprzyjemnych sytuacji i ewentualnych problemów.

 

Reasumując…

Już pierwsze spotkanie i krótka rozmowa z potencjalnym najemcą, bardzo dużo powiedzą nam o jego osobie. Warto zaufać swojej intuicji, jednakże na rynku nieruchomości samo przeczucie może okazać się niewystarczające. Jeśli nie czujemy się zbyt pewnie, zwróćmy się o pomoc do biura nieruchomości. Z doświadczonym agentem, wynajem mieszkania studentowi będzie dla nas z pewnością mniej stresujący.

 

Posiadasz mieszkanie na wynajem? Zgłoś się do nas, pomożemy znaleźć najemcę!