Stan deweloperski domu lub mieszkania - co powinieneś wiedzieć?

Niemal każdy, kto planuje zakup domu lub mieszkania, natknie się na pojęcie "stan deweloperski". Co się pod nim kryje? Co tak naprawdę oznacza i na co trzeba uważać? Mamy dla Was garść informacji.

 

Przyjmuje się, że stan deweloperski to wybudowany dom lub mieszkanie ze wszystkimi mediami, ale bez wykończenia. Trzeba mieć jednak na uwadze fakt, iż nie istnieje jedna definicja tego pojęcia. Często, w zależności od oferty i dewelopera, pod tym sformułowaniem kryje się całkiem coś innego. Dlatego zawsze należy wnikliwie przeczytać umowę zakupu nieruchomości.

 

Jak więc bywa zazwyczaj?

Kupując dom lub mieszkanie w stanie deweloperskim musimy liczyć się z tym, że przed nami jeszcze sporo prac wykończeniowych i… wydatków. Konieczne będzie wstawienie wszystkich wewnętrznych drzwi, zamontowanie gniazdek, malowanie, wykonanie podłóg, a także całkowite urządzenie łazienki (glazura, terakota, biały montaż). Drzwi zewnętrzne, okna PCV i parapety, grzejniki, wylewka podłogowa oraz otynkowane ściany – najczęściej właśnie to dostajemy “w pakiecie`. Niekiedy, w zależności od dewelopera, możemy “wynegocjować` indywidualne warunki (np. montaż drzwi) i zyskać tym samym tzw. rozszerzony stan deweloperski.

 

Na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim zwróćmy uwagę na jakość materiałów, które zostały użyte do budowy ścian i ścianek działowych, a także wykończenia. W zależności od dewelopera, materiały mogą pochodzić z naprawdę różnych półek cenowych. Nie najlepszej jakości materiały z czasem mogą doprowadzić do tego, że bardzo szybko nasza nieruchomość będzie potrzebować remontu. Nie mniej ważną kwestią jest wykończenie ścian. W tym przypadku powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę na to, czy będą one pokryte jedynie tynkiem, czy też też gładzią, gotowe do malowania. Sprawdźmy, jakiego rodzaju kaloryfery będą zamontowane (zwykłe, rurkowe), a także jakiego typu profile okienne otrzymamy (PCV, drewniane) i o jakim współczynniku przenikania ciepła. Wszelkie ustalenia dotyczące stanu deweloperskiego nieruchomości, a także użytych materiałów, powinny być określone w warunkach umowy przedwstępnej bądź umowy o wybudowanie i przeniesienie własności lokalu mieszkalnego.

 

A może lepiej tzw. wykończenie pod klucz?

Jak sama nazwa wskazuje, wykończenie pod klucz to dom lub mieszkanie gotowe praktycznie od razu do zamieszkania. Wystarczy wnieść i ustawić meble. W środku zastaniemy pomalowane ściany, wykończone podłogi, a nawet zainstalowane wszelkie urządzenia sanitarne i sprzęty AGD. To oczywiście bardzo wygodna opcja, choć z jednym dużym mankamentem. Tracimy możliwość urządzenia oryginalnego wnętrza. Wybierając tę opcję, nie dobierzemy samodzielnie poszczególnych elementów, nie zadbamy też osobiście o ich montaż. Poza brakiem ostatecznego wpływu na wygląd naszego domu lub mieszkania, pozostaje jeszcze kwestia finansowa. Wykończenie pod klucz, jak łatwo zgadnąć, jest opcją droższą.

 

Reasumując…

Stan deweloperski to najczęstszy wybór Polaków, kupujących nowy dom lub mieszkanie. Tendencja ta jednak powoli ulega zmianom. Coraz częściej nie chcemy tracić czasu na samodzielne wykończenie naszej nieruchomości. Ponadto wykończenie pod klucz niesie ze sobą także dodatkowe korzyści, bowiem bardzo często deweloperzy mogą liczyć na bardzo korzystne ceny hurtowe materiałów.

 

Szukasz domu lub mieszkania? Sprawdź nasze oferty!