Mieszkanie dla studenta - na co zwrócić uwagę przy wynajmie?

Choć studenckie wakacje jeszcze trwają, nowy rok akademicki zbliża się już wielkimi krokami. Te ostatnie tygodnie studenci poświęcają na poszukiwanie mieszkania. Ruch na rynku mieszkań na wynajem jest w tym czasie nadzwyczaj wzmożony. Jak w tej sytuacji znaleźć najlepszą ofertę i rzetelnego najemcę? Przeczytajcie!

 

Wrzesień to najgorętszy miesiąc na rynku nieruchomości. Wielu studentów wybór swojego nowego lokum zostawia na ostatnią chwilę. Jest to okazja dla wynajmujących, którzy w ten sposób mogą oferować lokale w wyższej cenie, a niekoniecznie w dobrym standardzie. Sprawdźmy zatem, na co powinniśmy zwrócić uwagę i jak znaleźć najlepsze dla siebie mieszkanie.

 

Jak szukać ofert?

Sposoby są dwa. Można skorzystać z pomocy agencji nieruchomości, można też zaryzykować znaleźć swoje nowe cztery kąty samodzielnie. Portale internetowe są pełne ogłoszeń z mieszkaniami na wynajem. Z pewnością w tym morzu ofert znajdziemy coś, co nas zainteresuje. Mieszkając jednak w innym mieście, znalezienie wymarzonego mieszkania na wynajem jest dość kłopotliwe. Nawet gdy wytypujemy kilka nieruchomości, może nie udać się zgrać wszystko tak, by obejrzeć je jednego dnia. Jeśli docelowe miasto naszego zamieszkania jest oddalone o wiele kilometrów, będzie to dość trudny i długotrwały proces. W tym przypadku idealnie spisze się agent nieruchomości, który znając rynek, nasze oczekiwania i potrzeby, umówi prezentacje mieszkań, w miarę możliwości, na jeden dzień. Dodatkowo będziemy mieć pewność, że będą to oferty sprawdzone i godne uwagi. Przy pomocy biura nieruchomości, cały proces wynajmu mieszkania można zamknąć w jeden, może dwa wyjazdy. Szukanie na własną rękę natomiast, będzie na pewno bardziej czasochłonne.

 

A jakie mieszkanie będzie idealne dla studenta?

Niezależnie, czy będziesz poszukiwać mieszkania na własną rękę, czy też z pomocą biura nieruchomości, warto wiedzieć, jakie będzie to odpowiednie. Jeśli przeprowadzasz się do miasta, którego nie znasz, niezwykle ważna będzie lokalizacja mieszkania. Idealnie, jeśli będzie usytuowane w dobrze skomunikowanym miejscu. Zwróć uwagę, jak daleko będziesz mieć na uczelnię, gdzie będą najbliższe sklepy, przychodnie i urzędy. I oczywiście – jaki będziesz mieć tam dojazd. Funkcjonalność, stan techniczny nieruchomości i standard wyposażenia to już bardzo indywidualne, ale nie mniej ważne aspekty. Jeżeli zależy Ci na dostępie do Internetu, sprawdź koniecznie, jakie będziesz mieć możliwości. Niektórzy dostawcy umożliwiają podpisanie umowy tylko na konkretny lokal, inni zaś na osobę (wówczas przeprowadzając się do innego mieszkania, “zabierasz` usługę ze sobą). Oferty różnych firm warto prześledzić już nieco wcześniej. Dla wielu studentów bardzo ważne jest także miejsce na rower. Sprawdź więc, czy jest możliwość korzystania z piwnicy lub schowka. Jeśli posiadasz samochód – dopytaj, czy jest w pobliżu parking lub podziemna hala parkingowa. W przypadku tej drugiej, pamiętaj, że korzystanie z niej będzie wiązać się z dodatkowymi opłatami.

 

Powinności prawne

Decydując się na wynajęcie mieszkania, należy podpisać umowę najmu. Pamiętaj o jej dokładnym przeczytaniu, przed podpisaniem, żeby nie wyrazić zgody na wiele niepotrzebnych rzeczy. Jak powinna być skonstruowana dobra umowa najmu, pisaliśmy w jednym z naszych wcześniejszych artykułów. Niestety, dość często zdarzają się przypadki nieuczciwych wynajmujących, którzy wykorzystują niewiedzę potencjalnego najemcy. Z tego też powodu warto sięgnąć po pomoc pośrednika nieruchomości, który przeprowadzi nas bezpiecznie przez cały ten proces. To jego powinnością będzie dopilnowanie, aby umowa była napisana poprawnie i nie zawierała żadnych niekorzystnych dla nas zapisów. Agent nieruchomości pomoże również przy sporządzeniu protokołu zdawczo-odbiorczego, który spisuje się przed wydaniem mieszkania. To bardzo ważny dokument, w którym zapisane zostaje wyposażenie mieszkania, jego stan techniczny oraz stan liczników. Po zakończonym okresie najmu, będzie stanowić podstawę do rozliczeń z wynajmującym. Jeśli nie posiadasz jeszcze własnych dochodów, właściciel mieszkania może wymagać podpisania umowy przez rodziców. Będzie to dla niego gwarancją, że opłaty będą dokonywane.

 

Reasumując…

Wrzesień to ostatni dzwonek na to, by znaleźć mieszkanie w swoim uniwersyteckim mieście. Jednak nawet teraz nie powinniśmy ulegać presji i przy wyborze mieszkania kierować się jedynie pośpiechem. Na rynku nieruchomości nie brakuje ofert, szczególnie w dużych miastach akademickich. Nawet jeśli nie zostało już dużo czasu, warto kierować się rozsądkiem i opanowaniem. Jeśli nie czujemy się natomiast z tym zbyt pewnie, zgłośmy się do biura nieruchomości. Pośrednicy z całą pewnością znajdą dla nas wiele ciekawych ofert, nawet na ostatnią chwilę!

 

Studencie! Szukasz mieszkania w Szczecinie? Sprawdź nasze oferty!